Ważne i poważne na III Kongresie Kobiet Śląska Cieszyńskiego: Poznaj kobiecą twarz uchodźstwa!

Poznaj kobiecą twarz uchodźstwa!
Zapraszamy na panel dyskusyjny „Kobieca twarz uchodźstwa” w dniu 17 października na Uniwersytet Śląski, w pierwszym dniu III Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego.
Temat trudny, ale przecież nie z samych przyjemności składa się życie kobiet, szczególnie tych kobiet, które znalazły się w dramatycznej sytuacji z powodu konfliktów zbrojnych.
Jednym z ważniejszych wyzwań, przed którym obecnie stoi Europa, jest problem uchodźstwa. Problem, wokół którego powstało wiele niepokojących stereotypów. Te z kolei z podwójną mocą uderzają w najsłabszych – kobiety i dzieci, które, uciekając przed wojną, na swej drodze napotykają niechęć i odrzucenie.
Jak wygląda życie kobiet – uchodźców?
Dlaczego tak trudno zrozumieć sytuację kobiet na uchodźstwie?
Dlaczego w mediach nie widać kobiet uciekających przed konfliktami zbrojnymi?
Czy kultura ma wpływ na życie kobiet na uchodźstwie?
Na pytania o sytuację kobiet zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron z powodu konfliktów zbrojnych porozmawiamy z Aleksandrą Zamojską, która pełniła m. in. funkcję doradcy ds. Kulturoznawstwa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie oraz z Roua Al Taweel – studentką na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, pochodzącą z Syrii.

Panel poprowadzą Anna Drożdż i Santana Murawska, etnolożki i antropolożki z Uniwersytety Śląskiego.

W panelu udział wezmą:

1) Aleksandra Zamojska: doktorantka w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się badaniami współczesnych społeczeństw muzułmańskich w Afryce, uwagę kieruje także na problematykę gender w świecie islamu oraz sytuację dzieci w krajach muzułmańskich. W latach 2010/2011 pełniła funkcję Doradcy ds. Kulturoznawstwa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie, gdzie przygotowała m.in. cykl szkoleń zawodowych dla policjantek. Prowadziła także szkolenia dla żołnierzy jadących na misję pokojową w ośrodku szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach-Bukówce (2008, 2010).

2) Rua Al Taweel: stypendystka programu GEMMA: Erasmus Mundus Master’s Degree in Women’s and Gender Studies w Ośrodku Naukowo-Badawczym Problematyki Kobiet na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego; aktywistka związana z środowiskami feministycznymi i pacyfistycznymi.

3) Anna Drożdż: doktor etnologii, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z kulturą tradycyjną, szczególnie tymi, które odnoszą się do jej aspektów społecznych i symbolicznych. Prowadzi zajęcia z antropologii płci, bada problematykę znaczenia kobiety i kobiecości w kulturze tradycyjnej.

4) Santana Murawska: absolwentka etnologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie doktorantka Kulturoznawstwa w Zakładzie Teorii i Historii Kultury UŚ. Koordynatorka Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, organizowanego we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Foto AFP

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec