Spotkania kobiecego eko-teamu Cieszyn-Wiedeń. Jak razem ratujemy świat

Za nami poł roku realizacji partnerskiego projektu dwóch kobiecych organizacji pozarządowych – z Wiednia Kongres Polskich Kobiet w Austrii oraz – z Cieszyna Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych Wspólnie poszukujemy odpowiedzi na pytania jak zmniejszać zużycie energii elektrycznej  i dbać o klimat zarówno w naszym osobistym otoczeniu, jak i wpływać na założenia polityki klimatycznej w środowisku lokalnym. Wymianie doświadczeń służą osobiste spotkania, tworzenie wspólnych publikacji w postaci poradnika i przygotowywane webinaria, które realizujemy w projekcie – dofinasowanym w programie Erasmus+  – zatytułowanym Jak kobiety ratują planetę-Współpraca kobiecych organizacji z Polski i Austrii wobec kryzysu klimatyczno-energetycznego.

Poznałyśmy się osobiście na spotkaniu w Polsce. które miało miejsca w dniach 8-11.10.2022 r. Pierwsze dwa dni spędziłyśmy we Wrocławiu w trakcie XIV Kongresu Kobiet. Kolejne dwa dni rozmów upłynęły nam na Śląsku Cieszyńskim (nasza miejscówka została wybrana na promocyjnych zasadach w najpiękniejszym miejscu na górze Równicy – magicznym i gościnnym Dworze Skibówki). Na cieszyńskiej ziemi zademonstrowałyśmy koleżankom z Austrii uroki ekologicznych miejsc naszego regionu. Doświadczyłyśmy podczas wspólnie spędzonych czterech dni tak wielu wrażeń i wymiany doświadczeń z pracy naszych organizacji, że chcemy się z Wami nimi podzielić.

XIV Kongres Kobiet we Wrocławiu

Z szerokiej oferty programowej dwudniowego XIV Kongresu Kobiet wybrałyśmy zwłaszcza te panele i warsztaty nakierowane na troskę o ochronę środowiska i gospodarkę przyszłości, uwzględniającą wyzwania kryzysu energetyczno-klimatycznego. Na panelu w „Zielonym Centrum” otrzymałyśmy świeżo przetłumaczoną książkę Dircka Holemansa, Pfilsan Osman i Marie Monique Franssen pt. Odwaga troski. Ekofeminizm jako źródło inspiracji, do której polski wstęp napisała Magdalena Środa.

Idea tej książki-raportu o stanie świata była omawiana na panelu z perspektywy ograniczenia ustawicznego „mielenia” metodologii naukowej do opisywania świata jakby był martwym przedmiotem na rzecz przyzwolenia w narracji naukowej i publicystycznej do wyrażania lęku, smutku i żałoby wobec katastrofy klimatycznej.

Publikacja uzasadnia potrzebę reagowania silnymi emocjami i zaprzecza przekonaniu, że smutek i rozpacz w „epoce utraty” to nie jest jedynie histeria uprzywilejowanych ludzi Zachodu, którzy stają wobec załamania epoki dobrobytu. „Żałoba ekologiczna jako zbiorowa praktyka może pomóc w kształtowaniu naszej tożsamości i połączyć nas z tymi, których cenimy i z tym, co dla nas cenne” – napisali autorzy wzywając do budowania nowych ram odniesienia w narracji o kryzysie klimatycznym.

Dwa dni na Śląsku Cieszyńskim

Jednym z odwiedzonych przez naszą polsko-austriacką grupę miejsc, które zrobiło na nas wyjątkowo duże wrażenie było Muzeum Świerka Istebniańskiego  wraz z Bankiem Genów Świerka – placówek dedykowanych najważniejszemu gatunkowi beskidzkich lasów.

Muzeum Świerka usytułowane jest w szkółce leśnej Wyrchczadeczka i należy do Nadleśnictwa Wisła. Łączy hodowlę z placówką edukacyjną. W muzeum można znaleźć wiele ciekawostek zarówno biologicznych, jak i historycznych, dotyczących regionalnej kultury ludowej. W świat świerka istebniańskiego z niesamowitą pasją wprowadził nas pan Aleksander Skrzydłowski.

Świerk istebniański posiada wyjątkowe cechy – szybko rośnie, jest odporny na choroby i posiada piękny pokrój. Dorodne okazy dożywają 160, a nawet350 lat do wysokości ponad 50 m. Hodowla zbiera wyselekcjonowane nasiona świerków posiadające najlepsze cechy genetyczne, które są następnie przechowywane w temperaturze -20°C nawet 20 lat.

Szkółka ta zajmuje się nie tylko hodowlą lecz także ochroną świerków. Odmiana tego drzewa uznawana jest przez gros specjalistów za najpiękniejszą oraz najbardziej wytrzymałą. Cenią ją sobie również lutnicy, wykorzystując to właśnie drzewo do budowy instrumentów muzycznych. Podobno w czasie II wojny światowej Niemcy budowali z niego kadłuby łodzi torpedowych, które uchodziły za niezatapialne.

Zwiedzanie kompleksu leśnego obejmuje Wolierową Hodowlę Głuszców, pięknych, rzadkich i płochliwych kuraków. Jej  rolą jest zwiększenie ilości tych zagrożonych wyginięciem ptaków oraz przygotowanie młodych osobników do życia na wolności. Tym wspaniałym ptakom można przyglądać się z bliska dzięki zastosowaniu techniki luster weneckich,

Drugie spotkanie – Wiedeń 23-26 marca 2023 r.

Spotkanie w Wiedniu przebiegnie pod hasłem „Przestrzeń publiczna w kobiecej perspektywie”. Będziemy wymieniać doświadczenia i upowszechniać dobre praktyki z przestrzeni wspólnych w mieście, przyjazne dla wszystkich i równocześnie korzystne dla środowiska. Jesteśmy ciekawe zielonego budownictwa  wykorzystującego energię odnawialną, nowoczesnych placów zabaw i rekreacji dla dzieci i młodzieży, parków, miejsc rewitalizacji wysp ciepła, gospodarki odpadami, metod oszczędzania wody i energii elektrycznej, eko-innowacji transportowych, strategii miasta 5.-15. minutowego, dostępności do toalet publicznych.

Odwiedzimy spalarnię odpadów w Pfaffenau , w której są one przekształcane w energię elektryczną i ogrzewanie miejskie. Będziemy też zwiedzać najnowocześniejsze osiedle mieszkaniowe w Wiedniu – Seestadt (dosł. miasto jeziora) we wschodniej części Wiednia, na terenie dawnego lotniska Aspern. Na obszarze niemal 250 ha powstają uzupełniające się wzajemnie tereny użytkowane takie jak: mieszkaniowe, usługowe, przemysłowe, badawcze i edukacyjne. Docelowo osiedle będzie zamieszkiwać w 2030 r. około 23 tys. ludzi, a budynki ma charakteryzować wysoki standard termiczny oraz obligatoryjne wyposażenie w panele fotowoltaiczne. Powstał także projekt badawczy dotyczący lokalnych źródeł energii odnawialnej.

W parlamencie austriackim, na zaproszenie Pani Poseł Ewy Ernst-Dziedzic, spotkamy się w Palais Epstein na konferencji ekologicznej, „Idziemy po swoje!”, zorganizowanej przez nasz partnerki projektowe.

Wyprawę do Wiednia (pociągiem – wiadomo, że to tzw. zielona podróż) zrelacjonujemy w publikacji, relacjach filmowych i na bieżąco w naszych mediach społecznościowych.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec