Nasza
Historia_

Nasza Historia_

Poznaj Stowarzyszenie KKK i twórz z nami Kobiece Medium Obywatelskie

Kobiety są prawdziwymi architektkami społeczeństwa – Harriet Beecher Stowe

Aspiracją Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie, organizacji non-profit, jest mobilizowanie kobiet do aktywności w życiu publicznym i ich partycypacji w sprawach swoich gmin. Czynimy to poprzez tworzenie bezpłatnego magazynu dla kobiet CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, Kobiecego Medium Obywatelskiego cieszynskienaobcasach.pl oraz organizowanie Kongresów Kobiet Śląska Cieszyńskiego.

 1. Geneza powstania – od prywatnego klubu kobiet do kobiecej organizacji pozarządowej
  Klub Kobiet Kreatywnych (KKK) został otwarty w ramach firmy „Centrum Szkoleniowo-Doradcze. Romualda Rojowska”, dofinansowanej w projekcie „Szansa dla kobiet”. Działalność komercyjna miała mieć formę warsztatów rozwoju osobistego, pomoc w planowaniu kariery, planowanie przyszłości finansowej i przełamywanie stereotypu: KKK – Kinder, Küche, Kirche. Założenie firmy nagrodzono Paszportem Przedsiębiorczości. Pierwszą siedzibą KKK stał się Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości (dzisiaj: Zamek Cieszyn). Przekształcenie w organizację pozarządową było świadomą decyzją ukierunkowaną na szersze oddziaływanie na środowisko lokalne i realizację działalności pożytku publicznego.
 2. Pomoc organizacji infrastrukturalnych w budowaniu Stowarzyszenia KKK
  Utworzenie Stowarzyszenia KKK spowodowało zmianę relacji między jego członkiniami oraz charakter ich aktywności w Klubie – z odbiorczyń imprez stały się ich pomysłodawczyniami i organizatorkami. Zorganizowały m.in. świąteczne kiermasze rękodzieła artystycznego, wymianę ubrań, pokazy kreacji kobiecego wizerunku i twórczości, wymianę książek, spotkania z pisarzami, warsztaty szybkiego czytania.
  W ciągu blisko 12 lat. naszej działalności otrzymałyśmy doradcze wsparcie kolejno: z cieszyńskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych, Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, Cieszyńskiego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, bielskiego Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego, Inkubatora III Sektora w Bielsku Białej, a obecnie z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, gdzie wykorzystałyśmy pakiet pomocy prawnej, księgowej i pakiet design. Dzięki tej pomocy członkinie KKK odbyły dziesiątki szkoleń doskonalących ich kompetencje i kwalifikacje.
 3. Zarządzanie organizacją, wolontariat członkiń KKK, rozpoznawalność i autorytet KKK
  Statut naszego stowarzyszenia obliguje nas do rzeczywistej aktywnej działalności jako organizacji pozarządowej. To ważne, bo nigdy nie miałyśmy etatów i działamy poprzez wolontariat członkiń, naszych rodzin, sympatyczek i sympatyków.
 4. W przestrzeni publicznej jesteśmy rozpoznawalne dzięki naszej unikalnej „Uliczce cieszyńskich kobiet” na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, która jest spacerową ścieżką z pomnikami-lampami upamiętniającymi działaczki Śląska Cieszyńskiego. Kolejnym naszym niepowtarzalnym projektem jest, albo raczej był, „Szlak tolerancji” przebiegający przez Cieszyn i Czeski Cieszyn z 10. interaktywnymi tablicami/pomnikami upamiętniającymi wybitne postaci zasłużone dla historii Śląska Cieszyńskiego. Wiele tablic zostało zdewastowanych, sprawców nie wykryto, a ich naprawy odmówiło nam niestety nasze miasto.
 5. Kolejnym naszym wielkim działaniem z uwagi na zasięg i misję są Kongresy Kobiet Śląska Cieszyńskiego, które realizujemy od 2013 roku – w tym roku odwołany z powodu epidemii koronawirusa.
 6. Ostatnie cztery lata zaowocowały tworzeniem własnego bezpłatnego magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH i prowadzeniem portalu internetowego Kobiece Medium Obywatelskie cieszynskienaobcasach.pl Jego treści i obsługa jest tworzona przez członkinie i wolontariuszki KKK.
 7. Edukacja pozaformalna priorytetem KKK Ze środków zewnętrznych Stowarzyszenie KKK zrealizowało wiele projektów w zakresie edukacji społeczno-zawodowej i obywatelskiej takich jak:
  • Droga do sukcesu: kompetencje-kreatywność-kariera (2009), cel: aktywizacja społeczno-zawodowa niezatrudnionych kobiet
  • Uliczka cieszyńskich kobiet (2010-2013), cel: przywrócenie zbiorowej pamięci kobiet-działaczek Śląska Cieszyńskiego w przestrzeni spacerowej miasta
  • Puńcówka dzieli – my Puńców łączymy (2011), cel: aktywizacja podmiotów publiczno-społecznych wsi do napisania własnej książki o historii wsi
  • Cieszyńska szkoła obywatelstwa: po obu stronach Olzy (2010-2012), cel: aktywizacja obywatelska młodzieży polskiej i czeskiej, stworzenie „Szlaku Tolerancji” i wydanie napisanej przez nich wspólnej książki
  • Mam zawód – mam pracę w regionie (2012-2013), cel: doradztwo karierowe w szkołach zawodowych powiatu cieszyńskiego
  • Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet w życiu publicznym (2014-2016), cel: aktywizacja kobiet w życiu publicznym
  • Working with little children is possible (2019-2020), cel: wsparcie matek małych dzieci w podjęciu pracy umożliwiającej godzenie obowiązków opiekuńczych z zawodowymi
  • Nauka języka angielskiego szansą na rozwój kobiecej organizacji (2019-2021), cel: kształcenie językowe za granicą i job shadowing w Parlamencie Europejskim oraz wzmocnienie międzynarodowej współpracy
  • Kobiece medium obywatelskie CIESZYŃSKIE NA OBCASACH (2020-2021), cel: wspieranie działań statutowych – mediów obywatelskich.

 8. Nasze wezwanie – Twórz z nami CIESZYŃSKIE NA OBCASACH!
 9. Jeśli masz potrzebę i umiejętność pisemnego wyrażania swoich opinii i przekazywania wiedzy użytecznej dla kobiet, zachęcamy do współpracy. Zapraszamy Cię do pisania tekstów na portal prasowy oraz do kolejnych numerów naszego magazynu. Twórz z nami przekaz medialny uwzględniający naszą kobiecą perspektywę – to Twoja szansa na publiczne wypowiadanie się. Zgłoszenia możesz przesłać na adres naszej redakcji. Otrzymasz wsparcie dziennikarskie, szansę na zdobycie nowych kompetencji oraz wielką satysfakcję z wykonywania pracy dla dobra pożytku publicznego. Polityka, ekologia, kultura, region, zdrowie i styl. Twoje wypowiedzi – od felietonu, recenzji do wywiadów i artykułów popularno-naukowych, będą takie jak my: w małym lub dużym rozmiarze – od XS do XXXL. Artykuły do kolejnych wydań magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH stworzyło dotąd kilkadziesiąt kobiet! I nie były to zawodowe “pisarki”, lecz kobiety Śląska Cieszyńskiego, które mają potrzebę dzielenia się wiedzą, pomysłami, doświadczeniem. Jeśli “siedzisz” z dzieciakami w domu i nie wiesz co dalej – podziel się swoją historią z innymi. A jeśli jesteś pasjonatką swojego zawodu – promuj swoje działania, pokaż innym jak się realizujesz. Jeśli natomiast oglądasz i czytasz poruszające serce i umysł utwory – pisz recenzję książek i filmów. Dziel się swoim sukcesem jeśli czujesz się odpowiedzialna za zdrowie Twojej rodziny i gotujesz– zamieszczaj u nas przepisy kulinarne. Kochasz chillować? – reklamuj urokliwe miejsca. Jesteś bystrą obserwatorką ludzi, świata? – opowiedz nam inspirujące historie. W podziękowaniu za Twój artykuł otrzymasz od nas bezpłatną promocję na naszym portalu i w naszych mediach społecznościowych, skąd możesz dalej udostępniać swój tekst. Występując na naszej stronie internetowej/magazynie CNO podpisujesz się pod artykułem swoim imieniem i nazwiskiem, zamieszczamy na dole wpisu fotografię – to jest szansa na Twoją najlepszą wizytówkę i rozpoznawalność. Artykuł/wpis możesz sama kreować, dobierać materiał w postaci zdjęć. Jeśli napiszesz do nas i podejmiesz współpracę, zaprosimy Cię na profesjonalne szkolenie dziennikarskie.


  Łap szansę i sprawdź co zyskasz Pomożemy Ci w redakcji tekstu, będziesz dumna z tego jak się wypowiadasz dla innych. Zyskasz grono życzliwych odbiorczyń swoich treści – nasza grupa docelowa to kobiety. Jeśli prowadzisz swoją firmę, zwiększysz grono potencjalnych klientek i odbiorców Dzięki naszej rekomendacji zostajesz przedstawiona jako wiarygodna ekspertka czy specjalistka dzieląca się swoją wiedzą. Publikując na naszej stronie/magazynie, wzbogacisz swoje portfolio i zyskasz darmową promocję. Jeśli czujesz już twórczą energię, nie zwlekaj i pisz do nas na adres redakcjacno@gmail.com lub dzwoń tel. +48 694 786 567.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec