Spotkanie lokalne „Tramwajem z Cieszyna do Wiednia”
19 czerwca 2024 r. miałyśmy przyjemność gościć w sali konferencyjnej Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej w Cieszynie podczas zorganizowanego przez nas wydarzenia lokalnego – konferencji „Tramwajem z Cieszyna do Wiednia. Jak kobiety ratują planetę”. Spotkanie poświęcone było współpracy naszej organizacji Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych i Kongress Polnischer Frauen in Österreich w kontekście zmian klimatycznych i wyzwań z tym związanych 🌍💚.
Wydarzenie przyciągnęło wiele osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Gościem specjalnym był Sekretarz Miasto Cieszyn Stanisław Kawecki, który wygłosił prelekcję na temat Szlaku Cieszyńskiego Tramwaju 🚋.
Swoją obecnością zaszczyciła nas – w imieniu Starosty Powiatu Cieszyńskiego Janiny Żagan – Beata Macura, Członkini Zarządu Powiat Cieszyński, której wsparcie dla inicjatywy było dla nas ważne. Dziękujemy za obecność radnej Rady Miejskiej Cieszyna – z Klub Radnych Rady Miejskiej Cieszyna „Siła” – Joannie Buzek.
Dziękujemy przede wszystkim uczestniczkom i uczestnikom spotkania za aktywny udział i inspirujące dyskusje. Powodzeniem cieszył się warsztat samodzielnego wykonania ekoproszku do prania.
Dziękujemy za przygotowane prezentacje multimedialne, za wygłoszenie prelekcji, za widowiskowo przygotowany catering – wszystko to było dziełem członkiń oraz wolontariuszki Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych: Renata Owczarzy, Małgorzata Syrokosz, Roma Rojowska, @ŁucjaBrzeżycka, Bożena Kowalska, Anna Langner, Halina Czaderna, Beata Dadej oraz naszych bliskich:)
Wspólnie możemy wiele osiągnąć dla naszej planety! 🌱🤝
Fotorelację z wydarzenia zamieścił portal OX.PL Dziękujemy!
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie Erasmus+.
Agenda wydarzenia
Powitanie i wprowadzenie
- Przywitanie wszystkich uczestniczek i uczestników
- Krótka prezentacja celów spotkania i planu wydarzeniaWystąpienia prelegentek ilustrowane materiałami multimedialnymi z wizyt międzynarodowych w Wiedniu i gminach Dolnej Austrii
- Gość specjalny: Stanisław Kawecki, Sekretarz Miasta Cieszyna – “Zielone wyzwania podczas realizacji projektu ‘Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju’”
- Renata Owczarzy, mgr inż. – “Integracja lokalna na przykładzie gminy Eichgraben w Dolnej Austrii”
- Prezentacja działań Stowarzyszenia ElektroMobil Eichgraben oraz carsharingu
- Rola biblioteki gminnej i sklepów charytatywnych „Karusell” w życiu społeczności
- Tradycje wspólnotowego świętowania narodzin dzieci i jubileuszy mieszkańców
- Beata Dadej, inż. (UM Cieszyn) – “System gospodarki odpadami w Polsce i Austrii – porównanie”
- Małgorzata Wacławik-Syrokosz, mgr inż. – “Oczyszczalnie ścieków w Cieszynie i w Markersdorf w Austrii”
- Łucja Brzeżycka, mgr – “Domy z gliny i ogrody wertykalne – ekologiczny sposób na życie”
- Prezentacja technologii budowy domów z gliny i słomy oraz zalet ekologicznych
- Korzyści z ogrodów wertykalnych w porównaniu z tradycyjnymi ogrodami
- Roma Rojowska, mgr – “Koncepcja komunalnego mieszkalnictwa w Wiedniu i austriackich gminach i brak reklam w przestrzeni publicznej”
III. Sesja pytań i odpowiedzi
- Uczestnicy mają możliwość zadawania pytań prelegentkom i prelegentom
- Pokazy dla publiczności
- Warsztat praktyczny: Jak samodzielnie przygotować ekoproszek do prania – Bożena Kowalska, mgZakończenie
- Podsumowanie wydarzenia
- Podziękowania dla wszystkich uczestniczek i uczestników
- Zaproszenie do indywidualnych rozmów i networkingowej części wydarzenia
- Ekopoczęstunek (dieta planetarna)🌍💚
Wydarzenie organizowane zostało w ramach realizowanego przez nas projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie Erasmus+ w partnerstwie z Kongresem Polskich Kobiet w Austrii.