Singielki na Kongresie – Wystąpienie Prof. E.Górnikowskiej-Zwolak
Czy singielki to nowa kategoria kobiet i nowe szanse rozwoju? Czy zaprzeczają one tradycyjnym wzorom? Czy są znakiem naszych czasów?
Przyjdź 6 września do Teatru im. A.Mickiewicza w Cieszynie na II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego i posłuchaj wystąpienia prof. nadzw. dr hab. Elżbiety Górnikowskiej-Zwolak w panelu nr 2 „Nowy potencjał kobiet”.
Pani Profesor opowie nam o czasie wielorakich zmian, które dotyczą m.in. stylu życia. Wiemy, że w przeszłości zjawisko życia poza rodziną spotykane było niezmiernie rzadko. Zwłaszcza w odniesieniu do kobiet nie istniała inna możliwość egzystencji niż tylko członkostwo grupy krewniaczej. Dzisiaj zjawisko życia w pojedynkę nasila się, zarówno w skali świata, jak i Polski; dotyczy mężczyzn i kobiet. Przedmiotem zainteresowania Pani Profesor są kobiety-singielki (zróżnicowaną wewnętrznie kategorię społeczną), które swoim stylem życia – nierodzinnym – zaprzeczają tradycyjnym wzorom. Z różnych powodów nie pełnią ról żony i matki. Jednocześnie mają szanse rozwoju, jakich nie miały ich poprzedniczki. Mogą wyrazić swoją indywidualność i autonomię, spożytkować wolność. W swoim wystąpieniu Pani Profesor odwoła się do badań, które przeprowadziła wśród singielek, m.in. po to, żeby dowiedzieć się czy czas singlowania sprzyja rozwojowi osobowemu kobiet, czy uwolnienie się od trwałych zobowiązań małżeńsko-rodzinnych przekłada się na ich aktywność samorozwojową.