Przyłącz się – zbieramy pieniądze na tablicę małżeństwa Kiedroniów

Stowarzyszenie Klubu Kobiet Kreatywnych rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na szczytny cel – chcą upamiętnić życie i działalność Józefa Kiedronia oraz jego żony Zofii Kirkor – Kiedroniowej. – „ Początkowo miała to być tylko tablica dla Józefa Kiedronia. Dawniej na Zaolziu był fundusz stypendialny i czytelnia jego imienia. Teraz już nikt go nie wspomina.” – tłumaczy Władysława Magiera, inicjatorka zbiórki pieniędzy na tablicę pamiątkową dla małżeństwa Kiedroniów. Po dokładnym przestudiowaniu obu życiorysów i licznych dyskusjach w gronie historyków, organizatorki doszły do wniosku, że tablica mogłaby upamiętniać oboje działaczy, zarówno Józefa jak i Zofię. – ”W ten sposób symbolicznie zostaliby ponownie połączeni” – podkreśla Władysława Magiera. Mimo, że para była udanym, kochającym się i zgodnym małżeństwem zostali pochowani oddzielnie. Józef Kiedroń spoczywa na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie, natomiast jego wybranka w rodzinnym grobie na Powązkach. Teraz na tablicy pamięci zostaną odlane głowy obojga małżonków. Kiedroniowie byli znanymi i cenionymi działaczami społecznymi na Śląsku Cieszyńskim. To on zainicjował w październiku 1918 powstanie Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego i opracował projekt przyłączenia Księstwa Cieszyńskiego do Polski. Ona nie pozostawała w cieniu męża. Sama została działaczką Macierzy Szkolnej Śląska Cieszyńskiego, a także członkiem Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego. Dziś o tych lokalnych patriotach wydaje się, że zapomniano. Na pamiątkę działalności Józefa Kiedronia została nazwana jedynie uliczka w Cieszyna. – „ Był pierwszym ministrem, który pochodził ze Śląska Cieszyńskiego. Jednak po przeczytaniu pamiętników żony Zofii Kirkor – Kiedroniowej stwierdziłam, że odkryłam osobą, która jest kompletnie nieznana i zapomniana. Nikt właściwie nie wie kim był Kiedroń i dlaczego jedna z uliczek w Cieszynie nosi jego imię” – zdradza Władysława Magiera. Zdaniem klubowiczek Józef i Zofia zasługują na pamięć potomnych. – „ Jego życiorys mógłby być bardzo pouczającą lekcją. Dokumentuje wytrwałość, odwagę i powolne wspinanie się po szczeblach kariery” – podkreśla Władysława Magiera. – „Kiedroń osierocony bardzo wcześnie, w pewnym momencie swojego życia, nie miał nawet dachu nad głową. Nie miał nic – rodziców, skończonej szkoły, pieniędzy. Jednak w dorosłym życiu powiodło mu się. Mimo zajmowanych zaszczytnych stanowisk, do końca pozostał skromnym i oszczędnym człowiekiem. Jest niesamowicie ciekawą osoba.” Klub rozważa dwie możliwości lokalizacji tablicy pamiątkowej. Najbardziej prawdopodobnym miejscem jest dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dyrektor placówki już wyraził zgodę na ten projekt. Drugim rozważanym miejscem jest właśnie ulica Kiedronia w Cieszynie. Ostatecznie o lokalizacji tablicy pamiątkowej, jak i materiale z którego wykonana będzie tablica zależy głównie od kwoty zebranych datków. Głos Ziemi Cieszyńskiej przyłączył się do zbiórki pieniędzy.

Chętni mogą wpłacać pieniądze na konto Banku Spółdzielczego w Cieszynie: 11 8113 0007 2001 0032 4089 0001 należące do Stowarzyszenia Klubu Kobiet Kreatywnych z dopiskiem tablica.

*** tekst z Głosu Ziemi Cieszyńskiej ***

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec