Program IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego 7-8 października 2016 r.
Wydarzenie jest częścią projektu Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015.
UDZIAŁ W KONGRESIE JEST BEZPŁATNY!
PARTNERZY:
WYDZIAŁ ETNOLOGII I NAUK O EDUKACJI W CIESZYNIE UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH
WYDZIAŁ ZAMIEJSCOWY W CIESZYNIE WYŻSZEJ SZKOŁY BIZNESU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
ZAMEK CIESZYN
REJONOWY ZWIĄZEK ROLNIKÓW, KÓŁEK I ORGANIZACJI ROLNICZYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
HONOROWY PATRONAT:
– JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk
– JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz
I DZIEŃ PIĄTEK 7 PAŹDZIERNIKA 2016 R.
Miejsce: ZAMEK CIESZYN, ul. Zamkowa 3
Czas: 10:00- 14:30
10:00 -12:00 Panel: PODZIEL SIĘ IDEĄ
Wystąpienia:
Akademia Emila – alternatywa dla rodziców, czyli o edukacji inaczej – Wioletta Matusiak, Fundacja Emil
Akademia Emila zaczyna drugi rok działalności. Nie ma w niej ocen, nie ma lekcji, ani podziału na klasy, nie ma sprawdzianów, dzienników i obowiązkowych podręczników czy zeszytów. Dzieci robią to, co chcą. Anarchia? Na pewno nie, bo poważnie traktuje się tu dzieciństwo. Misją Akademii Emila jest wspieranie dzieci w ich drodze życiowej i rozwoju oraz przeświadczenie, że dzieci posiadają niezwykłą moc samostanowienia o sobie w sytuacji, gdy są akceptowane takie jakie są. W Akademii każdego dnia pozwala się dzieciom na decydowanie o sobie i o tym czego chcą się dowiedzieć, nauczyć, a drogą do tego jest swobodna zabawa dziecka. Do południa obowiązuje w niej czas edukacyjny, w którym dzieci mogą uczestniczyć w jednym z wielu warsztatów rozwojowych lub z zakresu podstawy programowej lub pracować nad własnym projektem. Czas popołudniowy jest wolny i najczęściej wykorzystaywany na swobodną zabawę lub eksperymenty. Fundacja Edukacyjna „Emil” prowadząca Akademię Emila, z sukcesem realizuje swoje złożenia już od roku.
W pierwszym dniu IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego zachęcamy do udziału rodziców (z dziećmi!), wychowawców, edukatorów, gdzie podczas panelu „Podziel się ideą” Wioletta Matusiak, prezeska Fundacji Edukacyjnej Emil, opowie więcej na temat tej inicjatywy.
Ekozofia w służbie niepełnosprawnym – Elżbieta Waliczek
Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych” to pierwszy w Polsce projekt, który proponuje kompleksowe rozwiązania edukacji, rehabilitacji i włączania w życie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jego ważnym elementem jest powiązanie edukacji, rehabilitacji, terapii, zatrudnienia osób niepełnosprawnych z ekologią. Budynki Centrum powstają w Bażanowicach pod Cieszynem, przy ich budowie zastosowane będą rozwiązania ekologiczne, a domom towarzyszyć będzie ekologiczna uprawa rolna i tradycyjne przetwórstwo żywności. W prezentacji będzie mowa o projekcie i ogólnie idei ekozofii.
Dinksy – komunikacja obrazem – Urszula Szwed, Studio Ilustratorsko-Projektowe Dinksy
Wystąpienie prezentujące działalność Studia Ilustratorsko-Projektowego „Dinksy” będzie o tym, jaki efekt powstaje, gdy połączymy myślenie z rysowaniem. Pokażemy na przykładach w jaki sposób można wyjaśnić w bardzo krótkim czasie bardzo trudne treści za pomocą prostych obrazków i dlaczego świat na tym punkcie oszalał.
Plecionkarstwo jest w dechę! Współpraca ze społecznością lokalną – Paulina Adamska-Malesza, Stowarzyszenie Serfenta
Stowarzyszenie Serfenta zajmuje się ochroną i rewitalizacją plecionkarstwa, dba o przekaz umiejętności związanych z tradycyjnym rzemiosłem. Nie chodzi tylko o wyroby – ważny jest człowiek! Dlatego priorytetem jest współpraca z lokalną społecznością i jej aktywny udział w inicjowanych przez nich działaniach.
Podczas IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego poprowadzą prelekcję na temat ich działań w Lucimi, ośrodku plecionkarskim w centralnej Polsce, a także zaproponują niecodzienne warsztaty – wyplatania ze słomy! Słoma jako materiał jest znana nam wszystkim, lecz umiejętność pracy z nią należy do rzadkości. W Serfencie uczą się od mistrzów plecionkarzy bezpośrednio na ich warsztatach, bo te najbardziej unikatowe techniki można poznać tylko w ten sposób. Podczas warsztatu plecionkarskiego w pierwszym dniu IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego w Zamku Cieszyn w dniu 7 października 2016 r. zaprezentują technikę spiralno-pętelkową, do której używają specjalnie wykonanych igieł. W warsztacie może wziąć udział maksymalnie 10 osób, zapewniają materiał i narzędzia, czas trwania 2-3 godziny, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.
Zamek Cieszyn na szlaku innowacji – Ewa Gołębiowska/Lubomira Trojan, Zamek Cieszyn
Zamek Cieszyn to pierwsze w Polsce regionalne centrum dizajnu, niedawno świętujące 11- lecie powstania. Zamek promuje dobre projektowanie, zajmuje się też rozwojem przedsiębiorczości, dba o rozwój turystyki kulturowej i chroni dziedzictwo. Na Zamku wierzymy, że design jest skutecznym narzędziem podnoszenia konkurencyjności firm, instytucji, miast i regionów. Opowiemy o tej wierze, o sile dizajnu, społecznych innowacjach i o tym, co jest możliwe do zrobienia nawet w małym mieście.
12:30-14:30 Warsztaty (odbywają się równolegle):
1. Zdobienia tróweł tradycyjnymi wzorami (LEROY MERLIN w Cieszynie i Zamek Cieszyn)
Regionalne skrzynie wianne, tzw. trówły, to wdzięczna inspiracja do stworzenia własnej skrzynki na osobiste skarby. Podczas warsztatów będzie można samodzielnie ozdobić małą drewnianą trówłę, używając tradycyjnych wzorów cieszyńskich lub uruchamiając własną kreatywność.
Czas trwania 2-3 godziny, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.
2. Wiklinowe/ze słomy (Paulina Adamska-Malesza z Serfenty)
Podczas warsztatu plecionkarskiego w pierwszym dniu IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego w Zamku Cieszyn w dniu 7 października 2016 r. zaprezentują technikę spiralno-pętelkową, do której używają specjalnie wykonanych igieł. W warsztacie może wziąć udział maksymalnie 10 osób, zapewniają materiał i narzędzia, Czas trwania 2-3 godziny, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.
3. Kulinarne „Kuchnia ajurvedyjska” (Aleksander Wojtasik z Mandala Centrum)
Ajurweda to starożytna indyjska nauka ukazująca wiedzę o tym jak zachować zdrowie przez długi czas. Szczegółowo opisuje przyczyny chorób i ich rodzaje oraz sposoby celnej diagnozy wraz ze skutecznymi naturalnymi lekami i dietą. Sposób odżywiania jest tam bardzo logicznie wytłumaczony i zależy od rodzaju ciała jakie posiadamy. To, co dla jednego jest pokarmem dla drugiego jest trucizną. Na naszych warsztatach wypełnimy test ajurwedyjski, który pomoże nam lepiej poznać nasze indywidualne uwarunkowania psychofizyczne. Dowiemy się jaki pokarm mogą jeść poszczególne osoby, a jakiego powinny unikać i dlaczego. Przy okazji gotowania przebadamy i rozpoznamy właściwości produktów spożywczych, których użyjemy. Przeprowadzimy dyskusję o sześciu smakach i ich oddziaływaniu na zdrowie oraz samopoczucie.
Wykorzystując naturalne składniki przyrządzimy:
– Zupę warzywną z masalą-mieszanką przypraw i ziół.
– Czapati – placki z pełnoziarnistej mąki orkiszowej pieczone na ogniu. Zdrowe, najtańsze, najszybsze w wykonaniu i bardzo smaczne pieczywo.
– Kulki z suszonych owoców bądź rozgrzewający puding z kaszy manny z bakaliami (w razie chłodnego dnia).
– Aromatyczny napój imbirowo-kolendrowy z kardamonem i cytryną
Prelekcję i warsztat poprowadzi Aleksander Wojtasik z Mandala Centrum. Pasjonat zdrowego jedzenia i gotowania, wegetarianin, który uwielbia gotować, a jeszcze bardziej częstować i patrzeć jak inni cieszą się smakami ugotowanych przez niego potraw. Rozwijając myśl „przez żołądek do serca” uważa, że gotowanie smacznych i zdrowych potraw oraz częstowanie nimi innych jest nie tylko sposobem na „przełamanie pierwszych lodów”, ale też wspaniałym narzędziem do okazywania miłości i sympatii drugiej osobie. Uczył się gotować od najlepszych kucharzy w Polsce i w Indiach. Ma za sobą gotowanie dla 100, 200 a nawet 300 osób, a jego rekordem jest przyrządzanie dania w 3,5 tonowym garnku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaworznie. Od kilku lat Aleksander prowadzi warsztaty i pokazy gotowania w Cieszynie i innych miejscach w Polsce m.in. pokazy kuchni orientalnej, wegetariańskiej i wegańskiej, a także warsztaty i pogadanki o zdrowiu dla dzieci w szkołach.
Czas trwania warsztatów 2-3 godziny, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.
I DZIEŃ PIĄTEK 7 PAŹDZIERNIKA 2016 R.
Miejsce: WYDZIAŁ ZAMIEJSCOWY W CIESZYNIE WYŻSZEJ SZKOŁY BIZNESU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ,
ul. Frysztacka 44
Czas: 17:00-20:00
Panel: ROZWÓJ KARIERY ZAWODOWEJ AMBICJĄ KOBIET WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
Moderacja: dr Joanna Dzieńdziora i dr Magdalena Wróbel (Katedra Zarządzania, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej)
We współczesnym świecie dla wielu kobiet praca zawodowa i aktywny rozwój, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji, stanowi wielkie wyzwanie i nieodzowny element życia. Kobiety poprzez swoją własną determinację i niezwykłą organizację czasu potrafią harmonijnie godzić życie rodzinne z aktywnością zawodową. Celem panelu jest zaprezentowanie wyników badań ankietowych zrealizowanych w ramach projektu „Rola kobiet w zarządzaniu” na terenie województwa śląskiego. Pozyskane wyniki badań pozwolą odpowiedzieć na następujące pytania: Czym jest kariera zawodowa? Jakie są jej bariery i utrudnienia? Czy kobiety dostrzegają dyskryminację na rynku pracy i w jakich obszarach? Czy kobiety mają szanse na awans i na realizowanie się w pracy zawodowej? Które z umiejętności kobiet wyróżniają je w pełnieniu funkcji kierowniczych? Kto bardziej sprawdza się na stanowisku kierowniczym – kobieta czy mężczyzna? Czy macierzyństwo i rodzina uniemożliwiają rozwój kariery zawodowej kobiet?
WIEDZIEĆ JAK, CZYLI O SZTUCE ISTNIENIA W ŻYCIU PUBLICZNYM
Dyskusja panelowa z udziałem władz samorządowych, liderów i liderek politycznych, gospodarczych i społecznych.
Gospodyni spotkania: Roma Rojowska (Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych)
II DZIEŃ SOBOTA 8 PAŹDZIERNIKA 2016 R.
Miejsce: WYDZIAŁ ETNOLOGII I NAUK O EDUKACJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W CIESZYNIE, ul.Bielska 62
Czas: 09:00-16:00
09:00-10:00 PARK KOBIET – Stoiska organizacji pozarządowych, instytucje, firmy, wydawnictwa
10:00-10:30 Panel otwarcia
10:30-12:00 Panel 1: KAPITAŁ SPOŁECZNY KOBIET 50 PLUS W XXI WIEKU. Moderacja: dr Wiesława Walkowska, Dorota Stasikowska-Woźniak
W panelu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące zdrowia, aktywności, ról życiowych kobiet oraz oczekiwań społecznych w zmieniającej się rzeczywistości. Pokolenie kobiet 50 PLUS z pewnością kreuje nowy wzorzec starzenia co niesie konsekwencje i obciążenia w wielu obszarach życia rodzinnego, zawodowego, społecznego. Jak pogodzić aspiracje, dążenia czy też realizację marzeń – o tym będą dyskutować zaproszone ekspertki.
12:-12:30 PARK KOBIET – Stoiska organizacji pozarządowych, instytucje, firmy, wydawnictwa
12:30- 14:00 Panel 2 i 3 (odbędą się równolegle)
Panel 2: KOBIECOŚĆ: NIECHCIANA – UKRYTA – UPRAGNIONA* (*niepotrzebne skreślić). Moderacja: dr Anna Drożdż i doktorantka mgr Santana Murawska
Celem panelu będzie podjęcie dyskusji na temat różnorodnych podejść w definiowaniu terminu „kobiecość”. Pojęcie to nie jest i nigdy nie było jednoznacznie określone a jego granice nadal pozostają płynne. W codziennym doświadczeniu posługujemy się schematycznym i stereotypowym obrazem kobiety i kobiecości. Zachodzą jednak sytuacje, w których proste odpowiedzi nie są wyczerpujące i pojęcie to na nowo trzeba zdefiniować. Okoliczność ta zmusza do postawienia wielu pytań. Kto lub co decyduje o tym, że człowiek określa się jako kobieta? Kobietą się jest, staje się, czy się bywa? W końcu, czy kobiecość to wewnętrzna tożsamość czy wyuczona społeczna rola?
Gościem panelu będzie Pani Ewa Hołuszko,działaczka opozycyjna w okresie PRL, badaczka mniejszości narodowych i działaczka na rzecz osób transpłciowych, której historię opowiada film „Ciągle wierzę”. W kwietniu w ramach 14. Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka cieszyńska publiczność miała okazję obejrzeć go. Link do trailera filmu o Pani Ewie: tutaj
Moderatorki:
Anna Drożdż: doktor etnologii, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z kulturą tradycyjną, szczególnie tymi, które odnoszą się do jej aspektów społecznych i symbolicznych. Prowadzi zajęcia z antropologii płci, bada problematykę znaczenia kobiety i kobiecości w kulturze tradycyjnej.
Santana Murawska: absolwentka etnologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie doktorantka kulturoznawstwa w Zakładzie Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego. Współorganizatorka Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie (edycje cieszyńska i skoczowska), organizowanego we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Panel 3: KOBIETY W SŁUŻBACH MUNDUROWYCH – PARYTETY, MODA, CZY NORMALNA SPRAWA. Moderacja: dr Ilona Fajfer-Kruczek
Czy możemy mówić w dzisiejszych czasach o zawodach męskich i tych typowych damskich? Odwaga, siła, stanowczość, stalowe nerwy, umiejętność pracy w stresie, współpraca, działanie na rozkaz i tężyzna fizyczna – to te cechy, które pierwsze przychodzą na myśl, gdy wyobrażamy sobie formacje mundurowe. Czy i jak w służbach mundurowych takich jak Policja, Siły Zbrojne, Służba Więzienna, Straż Pożarna, Służba Celna, Straż Graniczna i inne, realizują się zawodowo kobiety? O tym i poniższych kwestiach porozmawiamy z przedstawicielkami wybranych zawodów:
– statystyki – a co kobiety wnoszą do pracy w służbach mundurowych?
– co fascynuje kobiety w pracy w formacjach mundurowych?
– aspekty ochrony i bezpieczeństwa w życiu zawodowym i prywatnym umundurowanych kobiet,
– bohaterka czy „męski typ” – mity – prawdy – stereotypy,
– wspinaczka na szczeble kariery zawodowej – czy to w ogóle możliwe?
14:00-14:30
Postulaty IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego
Losowanie nagród wśród zarejestrowanych uczestniczek kongresu
14:30-16:00
Warsztat psychologiczny: Filary poczucia własnej wartości kobiet, czyli jak budować i na czym wspierać obraz siebie. Prowadząca: Ilona Krzempek
Poczucie własnej wartości nie jest cechą stałą, nie jest wrodzone, ale jest wyborem człowieka. Mottem interaktywnego warsztatu jest bestsellerowa książka Nathaniela Brandena, który twierdzi, że „w systemie wartości człowieka nie ma nic ważniejszego, bardziej decydującego o jego rozwoju psychicznym i motywacjach, niż szacunek, którym darzy on samego siebie”. Budowanie poczucia własnej wartości trwa przez całe życie i polega na życiu zgodnym z sześcioma filarami. Poznamy je podczas warsztatu dzięki wykorzystaniu ćwiczeń, mini wykładowi i dyskusji.
Pełny opis programu znajduje się na naszej stronie internetowej www.klubkobietkreatywnych.pl, a aktualności na facebooku:
https://www.facebook.com/Klub-Kobiet-Kreatywnych-136135706432449/
https://www.facebook.com/events/1876682452559460/
https://www.facebook.com/projektcieszynskienaobcasach/?fref=ts
Rejestracja przez formularz rejestracyjny zamieszczony na stronie internetowej https://goo.gl/forms/0WnTsmbNF9BFLsOr2
lub mailowo klubkobietkreatywnych@gmail.com albo telefonicznie: 694 786 567.