KKK NA VI KONGRESIE KOBIET W WARSZAWIE

W dniach 9 i 10 maja 2014 roku członkinie naszego Stowarzyszenia uczestniczyły w Warszawskim VI Kongresie Kobiet, którego tegoroczne hasła to WSPÓLNOTA – RÓWNOŚĆ – ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Dwudniowe obrady główne odbywały się w Sali Kongresowej  liczącej ok. 3,3 tys. miejsc – sala była pełna! Wstęp na Kongres jest zawsze bezpłatny.

zdjęcie 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panel otwarcia wypełniły ważne programowo wystąpienia jego twórczyń i działaczek: Henryki Bochniarz, Magdaleny Środy i Doroty Warakomskiej. Gościną honorową była Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, która złożyła życzenia uczestniczkom Kongresu i poprosiła o usprawiedliwienie nieobecności Jej Małżonka. Prezydent RP odbywał nieplanowane wcześniej pilne spotkanie z kandydatem na Prezydenta Ukrainy.

A.Komorowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezeska Stowarzyszenia KKK miała możliwość krótkiej rozmowy z Anną Komorowską, Pierwsza Dama doskonale identyfikuje kobiety z obydwóch stron Olzy. Przykro Jej było, bo będzie nieobecna w kraju 6 września, ale nie odmówi nam z wyjątkowego wsparcia w postaci honorowego patronatu nad II Kongresem Kobiet Śląska Cieszyńskiego.

Do współpracy i objęcia matronatem naszego II Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego (6 września 2014r., Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie) zaprosiłyśmy Prezeskę Stowarzyszenia Kongres Kobiet Dorotę Warakomską.

zdjęcie 1 relacja VI Kongresu Kobiet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panele tematyczne odbywały się w licznych, ogromnych salach konferencyjnych Pałacu Kultury i Nauki.

zdjęcie 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centra działały równolegle i miałyśmy kłopot z ich wyborem. Zorganizowano Centra: Kongresowe, Edukacyjne, Ekonomiczno-Biznesowe, Kultury, Samorządowe, Spraw Publicznych, Zdrowotne, Zielone i Europejskie, w ramach którego obradował  Czwarty Okrągły Stół Ministrów UE ds. Równości Płci pod hasłem „Równość kobiet i mężczyzn w gremiach  decyzyjnych”.

Kongres Kobiet dział się także w kuluarach, na dwóch piętrach Pałacu Kultury i Nauki, wokół Sali Kongresowej umiejscowiony był Park Kobiet z dziesiątkami stoisk, które ściągały uwagę uczestniczek, często wyciągając je z obrad. Można było się zbadać u lekarzy, skorzystać z porad dietetyka, stylisty fryzur, specjalistów od nowych technologii, kupić książki.

Park Kobiet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Parku Kobiet można było spróbować pyszności, dzięki którym wzrastało poczucie szczęścia i właściwych proporcji między potrzebami ducha i ciała.

zdjęcie czekoladki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciepłą, siostrzaną atmosferę ułatwiły przyjęte przez aklamację ustalenia Kongresowego Kodeksu Obyczajowego m.in.:

1. Zapomnijmy słowo „Panie” – nie ma tutaj miejsca na nie. Wszystkie jesteśmy na Ty – imię na identyfikatorach.

2.Szanujemy poglądy innych, zwłaszcza te, z którymi się nie zgadzamy. Żadnych kłótni – zostawmy je mężczyznom.

3. Gdy zabraknie czegokolwiek: miejsca w Sali plenarnej, wolnych krzeseł w panelach – traktujmy to ze zrozumieniem. Spróbujmy zainteresować się innym panelem.

Dwie z nas – Roma Rojowska i Grażyna Krehut – wybrały obrady w Centrum Samorządowym.

 

zdjęcie 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie Centrum Samorządowego (pod opieką prof. Joanny Regulskiej) odbyła się „Debata samorządowa. 25 lat samorządów w Polsce, w której udział wzięły/wzięli:  Maria Batycka-Wąsik, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Elżbieta Polak, Jerzy Regulski, Henryka Strojnowska, Helena Żukowska. Omówione zostały też ważne zagadnienia  pt. Zrównoważony budżet, zrównoważony rozwój. Równość sprzyja rozwojowi. Moderowała dr Ewa Rumińska-Zimny, liderka ekonomii kobiet, a udział  wzięły/wzięli:  Danuta Hübner, Danuta Kaszyńska, Jolanta Rudzka-Habisiak, Zofia Stankiewicz, Małgorzata Tkacz-Janik, Iwona Wierzbicka. Nasz szczególne zainteresowanie wzbudził panel  omawiający wdrażanie w Polsce Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Wprowadziła ją Nysa i Aleksandrów Kujawski, przymierza się Gdynia i Gdańsk. W panelu udział wzięły Katarzyna Godyń (Nysa) i Elżbieta Jachlewska (Stowarzyszenie WAGA z Gdańska). Doświadczeniami kobiet w samorządach i dobrymi radami polityczek i ekspertek podzieliły się: Aleksandra Niżyńska (ISP), udział: Ewa Jeżak, Barbara Labuda, Andżelika Możdżanowska, Joanna Mucha, Małgorzata Okońska-Zaremba, Marzena Supranowicz, Helena Żukowska.

Korzystając z obecności w obradach dr Joanny Muchy, Roma Rojowska w imieniu KKK zaprosiła Ją do Cieszyna na II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego na rozmowę o bezpłatnym, równym dostępie dziewcząt, kobiet  i rodzin do sportu i rekreacji.

zdjęcie 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kandydujące w wyborach samorządowych uczestniczki Centrum Samorządowego zostały zaproszone go prezentacji swoich programów wyborczych w części pn. Hyde Park Corner. Zaprezentowały się w nim także kandydatki z naszego województwa: Grażyna Krehut, Alina Bednarz, Roma Rojowska i Beata Macura.

zdjęcie 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W obradach Centrum Samorządowego uczestniczyła Iwona Piątek, przewodnicząca Partii Kobiet. Chcemy przybliżyć społeczeństwu Śląska Cieszyńskiego założenia programowe tej partii i dlatego zaprosiłyśmy Ją do Cieszyna.

zdjęcie 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ważnym panelem, w którym uczestniczyła wiceprezes naszego stowarzyszenia KKK Małgorzata Wacławik- Syrokosz był panel „Kobiety w mundurach. Równość szans w służbach mundurowych”. Chcemy by w naszym kongresie uczestniczyły kobiety reprezentujące służby mundurowe na Śląsku Cieszyńskim.

zdjęcie 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedną z najjaśniejszych „gwiazd” Kongresu Kobiet była Barbara Labuda, legenda  „Solidarności”. Każde Jej wystąpienie było odbierane owacyjne przez tysiące kobiet. Intelekt, swada, zdrowy namysł, celne uwagi, witalność i charyzma – do naśladowania!

 

zdjęcie 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozrywka na kongresie też była – na poważnie i mniej poważnie.

Pierwszego wieczoru koncert dała Justyna Steczkowska. W srebrzystej kreacji wyglądała jak syrena. Pełna profeska: cztery oktawy, znakomity kontakt z publicznością, mega show, bo to prawdziwa diva!

zdjęcie 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugiego dnia obrad wystąpiła w kilku znakomitych utworach Rusłana, ukraińska mega gwiazda piosenki, która wygrała spektakularnie Konkurs Piosenki Eurowizji w 2004 roku. Dzisiaj znamy Ją jako aktywistkę i  „kobiecą twarz Majdanu”. Rusłana Łyżyczko przede wszystkim mówiła, dobitnie, wzruszająco, przy aplauzie pełnej Sali  o sytuacji na Ukrainie. Wystąpiła z pękiem wstęg o kolorach ukraińskiej flagi i słynną latarką, którą groziła Putinowi w protest songu na Majdania i z którą się nie rozstaje.  Uczestniczki kongresu przyłączyły się do apelu, aby wpływać na mężczyzn i powstrzymać wojnę. VI Kongres Kobiet przyjął uchwałę  w postaci listu poparcia dla kobiet na Ukrainie takimi słowami: „Dyskryminowane w czasach pokoju, heroicznie zaradne w czasach kryzysu, są największymi ofiarami czasów zamętu i konfliktów zbrojnych. Kobiety Ukrainy są wyjątkowo silne i dzielne: ukształtowała je niełatwa historia, bieda, trudna troska o rodzinę, bliskich i pracę.”

zdjęcie 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongres Kobiet to okazja do wymiany opinii i planów z koleżankami działaczkami z różnych regionów Polski.

 

koleżanki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To także uczta dla umysłów i ducha, bo głos zabierały najwybitniejsze przedstawicielki nauki, zaangażowane w politykę kobiet. W Kongresie jak zawsze udział wzięła prof. Małgorzata Fuszara, ubiegłoroczna laureatka nagrody „Diversity” – w tym roku nagrodzono nią propagującego różnorodność feministę red. Piotra Pacewicza.

Śpiewałyśmy ze dwadzieścia razy hymn Kongresu Kobiet, aż zapisał się trwale i donośnie w naszych strunach głosowych,  a naszą nauczycielką była mezzosopranistka Alicja Węgorzewska-Whiskerd (słowa Agnieszka Szygenda, muzyka Bogdan Kierejsza).

Nie sposób opowiedzieć o wszystkich wrażeniach i wiedzy jaką można przywieźć z Kongresu. Dlatego przeżyjcie to same i weźcie udział w kolejnym Kongres już za rok.

Relacja z Kongresu: Roma Rojowska

 

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec