Trudny temat na panelu „KOBIECOŚĆ: NIECHCIANA – UKRYTA – UPRAGNIONA* (*niepotrzebne skreślić)”

KOBIECOŚĆ: NIECHCIANA – UKRYTA – UPRAGNIONA* (*niepotrzebne skreślić). Ten panel podczas IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego,  moderowany przez dr Annę Drożdż i doktorantkę mgr Santanę Murawską, podjał temat różnorodnych podejść w definiowaniu terminu „kobiecość”. Gościem panelu była Ewa Hołuszko,działaczka opozycyjna w okresie PRL, badaczka mniejszości narodowych i działaczka na rzecz osób transpłciowych, której historię opowiada film „Ciągle wierzę”. W kwietniu w ramach 14. Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka cieszyńska publiczność miała okazję go obejrzeć. Obecność gościa miała uwrażliwoć uczestniczki panelu na niejednoznaczność pojęcia kobiecości, które nie jest i nigdy nie było dookreślone, a jego granice nadal pozostają płynne. W codziennym doświadczeniu posługujemy się schematycznym i stereotypowym obrazem kobiety i kobiecości. Zachodzą jednak sytuacje, w których proste odpowiedzi nie są wyczerpujące i pojęcie to na nowo trzeba zdefiniować. Okoliczność ta zmusza do postawienia wielu pytań. Kto lub co decyduje o tym, że człowiek określa się jako kobieta? Kobietą się jest, staje się, czy się bywa? W końcu, czy kobiecość to wewnętrzna tożsamość czy wyuczona społeczna rola? Uczestniczki panelu miały możliwośc pogłębionej rozmowy i refleksji na ten temat.

kongres-1-3 kongres-1-4 kongres-1-5 kongres-1-6 kongres-1-7 kongres-1-8

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec