Projektowa inicjatywa – 4 lutego otwarcie klubu dla mam i dzieci w Hotelu Mercure w Cieszynie

Wizja stworzenia w Cieszynie miejsca przyjaznego małym dzieciom i ich matkom połączyła- za sprawą Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych – trzy niezwykłe osoby: pierwsza to Anna Musiolik – dyrektor Leroy Merlin w Cieszynie, druga – Stanislav Sugar, dyrektor hotelu Mercure w Cieszynie, trzecia to Anna Maria Babik, założycielka klubu dla mam i dzieci Bawialnia.
Anna Maria Babik to młoda kobieta, mama Franka, a w lutym mama Beniamina, żona Daniela i aktywna działaczka społeczna. Życie zawodowe i prywatne spędza na pomaganiu innym. Bawialnię wymyśliła z początkiem 2015 roku przebywając w środowisku młodych mam na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, ograniczonych w strefie obowiązków domowych i rodzicielskich. Lekarstwem na „wykluczenie społecznie” i wyizolowanie stało się połączenie ich w grupę, jak się okazało bardzo skutecznie. Klub prężnie zaczął działać zrzeszając 17 matek wraz z dziećmi.
Spotkania odbywały się w plenerze, na przedszkolnym placu zabaw i w murach Szkoły Podstawowej nr 6 w Cieszynie. Jednak od początku bliska sercu matek była inicjatywa budowy ogólnodostępnego placu zabaw dla wszystkich dzieci z Pastwisk, Kalembic i okolic. Anna Maria Babik wraz z innymi matkami napisała wniosek do ogólnokrajowego konkursu AVIVY „To dla mnie ważne”, ale zabrakło wtedy wystarczającej liczby głosów. Cieszyńskie mamy się nie poddały i napisały kolejny projekt – jako grupa nieformalna – do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie, dzięki czemu pozyskały blisko 4 tysiące złotych na realizację projektu „Naucz się bawić!”.
W trakcie trwania projektu tj. od 15 czerwca do 30 października 2015r. wsparciem zostało objętych 13 matek uczestniczących zajęciach z psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem, logopedą. Była też zumba, Letnia Szkoła Rodzenia, profesjonalne porady brafitterki, która pomagała mamom dobrać odpowiednie do figury biustonosze. W programie znajdowały się także warsztaty dla dzieci: basen i warsztaty ceramiczne. Dodatkowo organizatorki stworzyły także zajęcia o nazwie „Aktywna piaskownica”, aby mamy i dzieci mogli wspólnie spędzać czas. Poza projektem kreatywne mamy zorganizowały wycieczkę do klubu jeździeckiego, aby dzieci mogły poznać zwierzęta i spróbować jazdy konnej. Wspólne były wycieczki do lasu i na Wzgórze Zamkowe, nauka chustonoszenia dzieci, pokaz metamorfozy jednej z mam przeprowadzoną przez Bernadetę Weber – cieszyńską stylistkę. Bawialnia zorganizowała tez wspólnie z Klubem Kobiet Kreatywnych z pierwszą w Cieszynie Wyprzedaż Garażową, a w planach ma kolejne tego typu imprezy.
Ogromną wartością dodaną tego projektu stała się współpraca i wejście Bawialni w szeregi Klubu Kobiet Kreatywnych, co zaowocowało wieloma wspólnymi inicjatywami, doradztwem i pomocą w udostępnianiu Klubu F44 na spotkania w Wyższej Szkole Biznesu w Cieszynie.
Kiedy ogłoszono nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Cieszyna na 2016, pomysł o placu zabaw zaczęły przybierać realny kształt, a wraz z nim nadzieja, że tym razem na pewno się powiedzie. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 udostępnił plany terenów wokół szkoły, a mąż jednej z klubowych mam – Paweł Czerkowski, napisał wniosek i zaprojektował plac zabaw. Kiedy formalności zostały spełnione cała okolica, Bawialnia, szkoła, grupy lokalne tj. Koło Gospodyń Wiejskich i Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie Pastwiskach – wszyscy dzielnie walczyli o każdy głos. Opłaciło się! Projekt zdobył pierwsze miejsce uzyskując 5588 punktów, spełniając tym samym marzenie wielu osób o powstaniu placu zabaw na Pastwiskach. To wydarzenie dodało skrzydeł mieszkańcom, a przede wszystkim założycielce Bawialni, co zaowocowało kolejnym pomysłem. Bawialnia, która do chwili obecnej korzysta z uprzejmości szkoły i spotyka się w małej sali gimnastycznej powinna mieć swój własny kąt. Niektóre mamy zwracały uwagę na fakt, że najmniejsze szkraby mogą się czuć niekomfortowo na parkiecie gimnastycznym. Ponadto nie ma możliwości pozostawienia swoich zabawek czy książek, ciężko maluszka przebrać, dbając o jego komfort.
Ale gdzie jest problem musi pojawić się rozwiązanie! Podczas jednej z rozmów Ani Marii Babik z prezeską Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych Romą Rojowską, pojawił się pomysł o zaangażowaniu w pomoc dwóch znaczących firm działające na terenie Cieszyna. Spotkały się więc z dyrektorem Hotelu Mercure w Cieszynie, panem Stanislavem Sugar celem przedstawienia swojego pomysłu. Chodziło mianowicie o zagospodarowanie niedużej i rzadko używanej sali konferencyjnej hotelu na potrzeby klubu Bawialnia z wieloma korzyściami dla hotelu. Dyrektor przystał na naszą propozycję widząc w tym szansę dla zaznaczenia roli hotelu w lokalnej społeczności.
Kolejnym krokiem było spotkanie z dyrektor Leroy Merlin w Cieszynie panią Anią Musiolik, która na potrzeby kobiet nie pozostaje obojętna, bo szczególnie dba o kobiety pracownice. Zaproponowała nieodpłatne zaprojektowanie metamorfozy sali konferencyjnej w hotelu oraz przekazanie materiałów potrzebnych do wykonania nowego pomieszczenia dla mam i dzieci. Dostrzegła również chęć szkoleń u kobiet nieaktywnych zawodowo i potrzebę pomocy w ich powrocie na rynek pracy. Tak więc w nowej siedzibie Bawialni odbywać się będą również szkolenia i ciekawe spotkania z ekspertami. Bawialnia będzie również gościć mamy, które pracują w Leroy Merlin. Bawialnia przecież jest otwarta na każdą mamę, bez względu na to czy mieszka w Cieszynie czy w okolicy. Ważne jest tylko to, że dwie wielkie firmy działając razem umożliwią kontakty między mamami z różnych środowisk, a dzieciom stworzą okazję do wspólnej zabawy.
Ta współpraca pokazuje, że osobom spoza Cieszyna – zarówno pani Ania Musiolik jak i pan Stanislav, nie pochodzą z Cieszyna – los jego mieszkańców jest nieobojętny. Cieszyn darzą sympatią, a ich społeczne zaangażowanie nominuje ich do bycia „STELA”.
Od 5 lutego 2016r. zapraszamy do oglądania i inspirowania się współpracą firm oraz maleńkiej BAWIALNI, co udowodnia nam, że CSR – społeczna odpowiedzialność biznesu to fakt, który w Cieszynie owocuje pięknymi dziełami. Informacje o spotkaniach w Bawialni publikowane będą:
na naszym profilu na Facebooku: Klub Kobiet Kreatywnych, Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym, Bawialnia, Leroy Merlin i Hotelu Mercure w Cieszynie.

Tutaj
zobaczyć możecie filmik z rozpoczęcia prac aranżujących salę w Hotelu Mercure, które wykonują wolontariusze i wolontariuszki.

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec