Kobieta aktywna to kobieta zdrowa
Zapachem Orientu przywitał nas I dzień IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego! Aleksander Wojtasik z Mandala Centrum przeprowadził na Zamku Cieszyn prelekcję i warsztat o kuchni ajurvedyjskiej. Wykorzystując naturalne składniki zjedliśmy i wypiliśmy:
– Zupę warzywną z masalą-mieszanką przypraw i ziół,
– Czapati – placki z pełnoziarnistej mąki orkiszowej pieczone na ogniu, zdrowe, najtańsze, najszybsze w wykonaniu i bardzo smaczne pieczywo.
– rozgrzewającą halewę, czyli puding z kaszy manny z bakaliami,
– aromatyczny napój imbirowo-kolendrowy z kardamonem i cytryną
Ajurweda to starożytna indyjska nauka ukazująca wiedzę o tym jak zachować zdrowie przez długi czas. Szczegółowo opisuje przyczyny chorób i ich rodzaje oraz sposoby celnej diagnozy wraz ze skutecznymi naturalnymi lekami i dietą. Sposób odżywiania jest tam bardzo logicznie wytłumaczony i zależy od rodzaju ciała jakie posiadamy. To, co dla jednego jest pokarmem dla drugiego jest trucizną. Na naszych warsztatach wypełniliśmy test ajurwedyjski, który pomógł nam lepiej poznać nasze indywidualne uwarunkowania psychofizyczne. Dowiedzieliśmy my się z testu jaki pokarm mogą jeść poszczególne osoby, a jakiego powinny unikać i dlaczego. Przy okazji gotowania przebadaliśmy i rozpoznalismy właściwości produktów spożywczych, których użyjliśmy do potraw. Przeprowadziliśmy dyskusję o sześciu smakach i ich oddziaływaniu na zdrowie oraz samopoczucie.
Prelekcję i warsztat poprowadził Aleksander Wojtasik z Mandala Centrum. Pasjonat zdrowego jedzenia i gotowania, wegetarianin, który uwielbia gotować, a jeszcze bardziej częstować i patrzeć jak inni cieszą się smakami ugotowanych przez niego potraw. Rozwijając myśl „przez żołądek do serca” uważa, że gotowanie smacznych i zdrowych potraw oraz częstowanie nimi innych jest nie tylko sposobem na „przełamanie pierwszych lodów”, ale też wspaniałym narzędziem do okazywania miłości i sympatii drugiej osobie. Uczył się gotować od najlepszych kucharzy w Polsce i w Indiach. Ma za sobą gotowanie dla 100, 200 a nawet 300 osób, a jego rekordem jest przyrządzanie dania w 3,5 tonowym garnku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaworznie. Od kilku lat Aleksander prowadzi warsztaty i pokazy gotowania w Cieszynie i innych miejscach w Polsce m.in. pokazy kuchni orientalnej, wegetariańskiej i wegańskiej, a także warsztaty i pogadanki o zdrowiu dla dzieci w szkołach.