Kobiece inicjatywy – deliberacja w Urzędzie Gminy w brennej

Członkinie z Klubu Przedsiębiorczych „Osada Inicjatyw” z Gminy Brenna działają już od ponad pół roku. Ich aktywność bierze swój początek z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych i założonej przez Stowarzyszenie KKK sieci KIWI – Kobiecego Inkubatora Wiedzy i Inicjatyw.

Inicjatywy „Osady inicjatyw” opisałyśmy w drugim numerze naszego magazynu „Cieszyńskie na obcasach”. Artykuł liderki „Osady inicjatyw” Anny Sikory na temat ich działań ukazał się też w gazecie „Wieści znad Brennicy” –  tutaj można go przeczytać od strony nr 9 .

Współpraca Stowarzyszenia KKK i „Osady inicjatyw” to wiele wspólnych spotkań, dyskusji, działań. Ich podsumowaniem było spotkanie reprezentantek „Osady inicjatyw” i prezesek Stowarzyszenia KKK z władzami i urzędniczkami Gminy Brenna. Miało ono charakter deliberacji czyli publicznego rozważania możliwości współpracy przedsiębiorczyń z Gminą Brenna. Celem dyskusji
było przede wszystkim wypracowanie sposobu komunikacji działaczek z władzami, co jest z ich punktu widzenia elementem kluczowym. Liderki wskazały na konieczność informowania ich o sesjach Rady Gminy ważnych dla przedsiębiorców, chcą możliwości współfinansowania materiałów promujących gminę wypracowanych przez  Klub Przedsiębiorczych oraz udostępniania informacji o możliwościach kontaktów z gminnymi radnymi. Wobec dużej aktywności w zakresie projektów składanych przez gminę istotnych dla rozwoju przedsiębiorczości, ważne jest włączenie działaczek i działaczy w proces ich tworzenia i opiniowania. Liderki potrzebują też pomocy gminy w organizacji i realizacji ich autorskiego programu „Wakacji z pasją” dla dzieci w wieku szkolnym.

Spotkanie trwało cztery godziny. Nie mogły w nim uczestniczyć wszystkie członkinie „Osady inicjatyw” z uwagi na porę dnia – ich praca w punktach handlowych kończy się w późnych godzinach wieczornych. Brak możliwości wyznaczenia zastępstwa w jednoosobowych małych firmach blokuje aktywny udział np. w sesjach Rady Gminy.

 

czekoladki-z-logo-brennej-wytwarza-czlonkini-osady-inicjatyw dar-osady-inicjatyw-dla-urzedu-gminy-od-dzieci-uczestniczacych-w-wakacjach-z-pasja ogrom-spolecznych-inicjatyw-i-mozliwosci-rozwoju-w-brennej-deliberacja-trwala-3-godziny przedsiebiorcze-kobiety-liderki-proponuja-wspolprace-wojtowi-gminy-brenna przedsiebiorczynie-z-osady-inicjatyw-z-brennej w-deliberacji-uczesniczyly-szefowe-jednostek-organizacyjnych-urzedu-gminy-brenna woj-gminy-brenna-radny-rady-gminy-i-reprezentantki-liderek-kiwi-kobiecego-inkubatora-wiedzy-i-inicjatywSpotkanie z przedsiębiorcami „Osady Inicjatyw”

W dniu 09.11.2016 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyło się spotkanie przedsiębiorców z jej przedstawicielami. Ze strony gminy wzięli udział: Wójt Jerzy Pilch, Skarbnik Joanna Macura, Dyrektor OPKiS Katarzyna Macura, Redaktor Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Barbara Greń, oraz specjalistka d.s. kultury Sonia Gawlas. Po stronie przedsiębiorców: Anna Sikora, Ilona Kamińska, Izabela Maissner, Agata Suchy, Ewa Chmielewska, Elwira Moskała, a także goście: radny Michał Rudzicki oraz zarząd Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych z Cieszyna: Roma Rojowska oraz Małgorzata Wacławik-Syrokosz.

Podczas spotkania przedstawicielki „Osady Inicjatyw” zapoznały przedstawicieli gminy ze swoimi propozycjami działania, szukając odpowiedzi, w jakiej kwestii mogą liczy na wsparcie współpracę. Efektem rozmów była wspólna konkluzja, że istnieje potrzeba stworzenia gminnej bazy przedsiębiorców, umożliwiającej sprawną komunikację między nimi, komunikację pomiędzy gminą a przedsiębiorcami, jak również między mieszkańcami a przedsiębiorcami. Zdaniem obecnych na spotkaniu przedsiębiorczyń, brak takiej bazy udostępnionej na stronie internetowej gminy, jest przyczyną wielu kłopotów i hamulcem rozwoju. Wspólnie postanowiono zaangażować się w próbę stworzenia takiej bazy. Zaproszenie dla przedsiębiorców do składania podpisanej zgody na przetwarzanie danych osobowych, opublikowane jest na łamach tego numeru „Wieści nad Brennicą”.
W kwestii udrożnienia komunikacji między Radą Gminy, a mieszkańcami zaproponowano, opisania miejsca zamieszkania radnych tabliczką w następujący sposób: Obszar, imię i nazwisko, nr telefonu, godziny spotkań z mieszkańcami np. każdy wtorek, w godz. 17:00 do 19:00.
Zaproponowano również, by planowane tematy sesji Rady Gminy, wraz z jej datą, publikowane były we wcześniejszym numerze niniejszego miesięcznika, a także na gminnym profilu na Facebooku po to, by osoby zainteresowane tematyką sesji, mogły np. złożyć wcześniej w Radzie Gminy swoje stanowisko i zapoznać ze swoją argumentacją. Radny Michał Rudzicki z entuzjazmem poparł tą propozycję, a postulaty ze spotkania członkowie „Osady inicjatyw” złożą również na ręce radnych.
Podczas spotkania, na ręce Wójta i zespołu gminnego przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr. 2 w Brennej Ilona Kamińska, w podziękowaniu za przekazanie dotacji na realizację „Wakacji z Pasją”, przekazała kwiaty i ogromny obraz, o wymiarach 200×220 cm, będący dziełem dzieci uczestniczących w półkolonii, który obejrzeć można na Sali Ślubów. W przewiezieniu oprawionego w grube drewniane ramy obrazu i wniesieniu go na piętro wspomogli nas: Czesław Moskała oraz Adam Bojda, za co serdecznie dziękujemy.
W trakcie trwania spotkania wiele cennych wskazówek przekazała Roma Rojowska, wskazując, jak podejmowane zagadnienia rozstrzygane są w okolicznych gminach. Spotkanie minęło w przyjaznej atmosferze, z planowanych dwóch godzin zrobiły się cztery godziny owocnych rozmów, których celem było przedstawienie postulatów dotyczących rozwoju gminy i wypracowanie sposobów komunikacji.
Członkinie „Osady inicjatyw” działają bardzo aktywnie. Są w trakcie kręcenia filmu „Wspieraj lokalnie”, który realizowany jest w ramach warsztatów prowadzonych w „Dworze Kossaków”. Kończą również przygotowania do tworzenia bazy przedsiębiorców. Na dzień 10.01.2017 r. planowana jest organizacja konferencji dla przedsiębiorców w obszarze nowoczesnych narzędzi i sposobów rozwijania biznesów. Konferencja odbędzie się w Hotelu „Kotarz”. „Osada inicjatyw” zaprasza do przyłączania się do jej grona, a znaleźć ją można na profilu na Facebooku: Klub Przedsiębiorczych „Osada Inicjatyw”.
W imieniu Klubu – Anna Sikora

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec