Wielka debata oksfordzka „Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskiem?” już 11 kwietnia z udziałem władz i polityków regionu

Już 11 kwietnia w Auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie młodzież klas maturalnych wypowie się podczas zrealizowanej przez nich debaty „Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim”. Debatę realizuje ZSEG i Stowarzyszenie KKK w ramach projektu „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym”. Przygotowując się do debaty młode kobiety i mężczyźni zbierali materiały ankietując koleżanki i kolegów ze swojej szkoły i przeprowadzając w dniu 6 kwietnia na Rynku w Cieszynie sondę uliczną wśród uczniów klas maturalnych, którzy brali udział w akcji krwiodawstwa. Podczas debaty w stylu oksfordzkim zaprezentują informację o tym, co myślą o środowisku, w którym żyją i działają, aby po studiach podjąć właściwą decyzję o powrocie do małej ojczyzny czy też nie.
Mieszkając od lat w regionie Śląska Cieszyńskiego młodzież świetnie wie, czego współmieszkańcy oczekują, czego potrzebują do życia, jakie mają problemy. Słyszą opinie dorosłych i rówieśników, którzy opowiadają o swoich kłopotach.
Przygotowanie debaty dla ponad 120 osób zobligowało młodzież do zebrania argumentów, jakie poświadczą ich opinie o tym regionie. Młodzież zbierała i opracowywała informacje samodzielnie od połowy marca pod opieką profesor ZSEG Aleksandry Lorek i Romy Rojowskiej, koordynatorki projektu „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym”.
Na debatę wystosowano zaproszenia – zaprojektowane graficznie przez uczniów – do następujących lokalnych polityków i samorządowców: Starosty Powiatu Cieszyńskiego Janusza Króla, Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwiak Kuboszka,Burmistrza Miasta Cieszyna Ryszarda Macury, Przewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna Krzysztofa Kasztury, Senatora RP Tadeusz Kopcia,
oraz do przedstawicieli mediów: portali – Gazetacodzienna.pl, ox.pl, tygodnika „Głos Ziemi Cieszyńskiej” oraz telewizji Regionalna TV.

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec