Stowarzyszenie KKK w Portugalskiej Platformie na rzecz Praw Kobiet

Job shadowing Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Lizbonie

Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych uczestniczyło w mobilności w Lizbonie w ramach trzyletniego projektu „Język angielski szansą na rozwój organizacji kobiecej”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego w programie PO WER.

Na międzynarodowej platformie EPALE opublikowano naszych 5 artykułów przedstawiających osobiste wrażenia i doświadczenia uczestniczek job shadowing w Portugalii.

Link do artykułu nr 1: Stowarzyszenie KKK w Lizbonie, czyli nasza edukacyjna przygoda

Portugalska Platforma na rzecz Praw Kobiet z siedzibą w Lizbonie to organizacja społeczeństwa obywatelskiego zrzeszająca i koordynująca na poziomie krajowym 28 kobiecych organizacji. Artykuł opisuje formy i metody pracy tej organizacji, która realizuje systemowe założenia na rzecz eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet i obrony ich praw.

Link do artykułu nr 2. Job shadowing w Portugalskiej Platformie na rzecz Praw Kobiet

Link do artykułu nr 3.Przywileje kobiet na portugalskim rynku pracy

Artykuł traktuje o założeniach polityki publicznej w zakresie równości płci na portugalskim rynku pracy nadzorowanej przez rządową komisję CITE. Opracowanie powstało dzięki wizycie (job shadowing) Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w CITE – rządowej Komisji ds. Równości w Pracy i Zatrudnieniu w Lizbonie – Commission for Equality in Labour and Employment. Misją CITE  jest dążenie do równości i braku dyskryminacji mężczyzn i kobiet na rynku pracy, w zatrudnieniu i kształceniu zawodowym. CITE współpracuje przy wdrażaniu przepisów prawnych i konwencji w tej dziedzinie, jak również w tych dotyczących ochrony rodzicielstwa, godzenia życia zawodowego, rodzinnego i osobistego w sektorze prywatnym, publicznym i spółdzielczym.

Link do artykułu nr 4. Lizbona z okna tramwaju

Artykuł zawiera refleksje uczestniczek mobilności o kulturze i ofercie turystycznej Lizbony. Członkinie Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych spędziły w Lizbonie tydzień, poznając pracę portugalskich organizacji kobiecych. W wolnych chwilach przemierzały Lizbonę turystycznym krokiem. Artykuł stanowi refleksję i nasze zaskoczenia kulturą i obyczajami tego odległego dla nas krańca Europy, miejsca, z którego wielcy odkrywcy wyruszali na podbój Nowego Świata.

Link do artykułu nr 5: Nie ma demokracji bez udziału kobiet

W Lizbonie członkinie Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych uczestniczyły w job shadowingu, poznając metody pracy Fundacji Troska o Przyszłość (FCF), której misją jest zachowanie i upowszechnianie dorobku intelektualnego jednej jedynej kobiety – Marii de Lourdes Pintasilgo (1930-2004). Była ona pierwszą (jak dotąd jedyną) kobietą na stanowisku premiera Portugalii w V Rządzie Konstytucyjnym. Walczyła o zmianę społecznego paradygmatu opartego na uzyskaniu zbiorowej świadomości obowiązków i odpowiedzialności w oparciu o wkład kobiet. Archiwum historyczne prowadzone przez Fundację Troska o Przyszłość gromadzi dokumentację, która jest dorobkiem Jej życia osobistego i zawodowego. W tym zbiorze znajdują się ważne źródła dla całej współczesnej historii Portugalii i świata, głównie dla okresu od 1950 do 2004 roku.

 

Written by:

Redaktor naczelna portalu cieszynskienaobcasach.pl i magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.

d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis ultricies nec