Nasza debata oksfordzka – Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim?
Z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w ramach projektu „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym” uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie zorganizowali w dniu 11 kwietnia 2016 r. debatę oksfordzką „Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim?”. Z ust tegorocznych maturzystów i ich młodszych koleżanek i kolegów samorządowcy – w osobie Starosty Powiatu Cieszyńskiego,Burmistrza Cieszyna, Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna – usłyszeli gorzką prawdę na temat funkcjonowania regionu.
Temat debaty został wybrany ze wzgledu na bliską dla klas maturalnych perspektywe wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej. Na początku debaty przedstawiono wyniki ankiety zawierającej kilkanaście pytań, w której wypowiedziało się 50 ankietowanych młodych ludzi z ZSEG. 50. respondentów 38% wskazało, że warto zostać, 36% – że nie warto zostawać, a 26% – nie miało zdania. Ponad 70 % młodych kobiet planuje wyjazd i taka sama liczba młodych mężczyzn deklaruje pozostanie w regionie.
Uczniowie ZSEG w Cieszynie dwa dni przed debatą przeprowadzili też sondę uliczną, korzystając z obecności maturzystów innych szkół na Rynku w Cieszynie podczas akcji krwiodastwa. Odpowiedzi na pytaneie czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim były zróżnicowane, choć raczej przechylały się w stronę, że nie warto zostać w regionie.
Podczas właściwej części debaty wypowiedzieli się mówcy po stronie propozycji i opozycji, a nastepnie publiczność. Po podliczeniu głosów wśród 119 obecnych w Auli osób 60 osób zagłosowało przeciw pozostaniu na Śląsku Cieszyńskim, 40 osób za pozostaniem w regionie, a 19 nie miało zdania.
Na koniec debaty głos zabrał Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król i Burmistrz Miasta Cieszyn Ryszard Macura opowiadając się po stronie propozycji. Podsumowanli wypowiedzi mówców i mówczyń oraz przedstawili argumenty dotyczące inwestycji i planów rozwoju Powiatu Cieszyńskiego i miasta Cieszyna jako stolicy regionu.
Na koniec wypowiedziała się współorganizatorka debaty, prezeska Stowarzyszenia KKK Roma Rojowska, której Gazetacodzienna.pl zaproponowała w przyszłości organizację kolejnych debat tego typu łączących uczniów różnych szkół powiatu lub połączonej debaty uczniów szkół średnich i studentów dwóch dużych cieszyńskich uczelni. Roma Rojowska pozytywnie oceniała pomysł jako doskonałą możliwość, żeby posłuchać, co młodzi ludzie myślą na temat perspektyw rozwoju na Śląsku Cieszyńskim. Podkreśliła też, że wartość debaty debata to udział w niej odważnych, krytycznych młodych ludzi oraz to, że Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych jako organizator nie podsuwało młodym mówcom argumentów, nie indoktrynowało, wierząc w szczerość i świeże spojrzenie młodych.
Starosta Janusz Król podsumowując debatę powiedział: Poziom merytoryczny dzisiejszej debaty szkolnej naprawdę cieszy. Było wiele wypowiedzi było takich, że tu nie ma czego studiować. Jednak nie możemy wymagać, by w powiecie o tej wielkości był komplet wszystkich kierunków. Zaś w kwestii bezrobocia w naszym regionie też nie jest tak tragicznie. Niewiele ponad 7% bezrobocia w powiecie cieszyńskim to jest niskie bezrobocie, choć zapewne w Bielsku czy Krakowie oferta pracy jest jeszcze atrakcyjniejsza. Jednak młodzież mieszkając w dużym mieście, przekona się, że to nie są tylko same plusy. To też pewne uciążliwości i być może docenią wtedy urok naszego regionu. Mimo wszystko my też mamy lekcję do odrobienia, przede wszystkim w postaci kampanii społecznej skierowanej do młodych. Jednak najpierw musimy mieć coś im do zaoferowania, choćby takie trzy przykłady: ukończony węzeł przesiadkowy, zmodernizowane połączenia kolejowe z Cieszyna do Bielska-Białej i Zebrzydowic oraz rozwój miejsc pracy. Przykładowo dobrze zapowiada się projekt inkubatora gier komputerowych, dążymy, by w Cieszynie powstało kilkanaście czy kilkadziesiąt małych firm w tej branży. To mógłby być impuls do rozwoju naszego regionu i wdrożenia jego rozpoznawalnej marki. To też ciekawa alternatywa dla obecnego już przemysłu motoryzacyjnego i stale rozrastającej się strefy przemysłowej w Bażanowicach.
Ważnym skutkiem debaty było zainteresowanie i obecność na niej samorządowców oraz lokalnych mediów, za którą jesteśmy wdzięczne.
Artykuł i fotoreportaż na Gazetacodzienna.pl Śląsk Cieszyński on-line